Hluboká žilní trombóza

14.1.2020, 1 145 přečtení, Leidenská mutace Trombofilní mutace

K hluboké žilní trombóze (odborně flebotrombóza) dochází po uvolnění krevní sraženiny (tzv. trombu), která ucpe průtok krve žilou. Nejčastěji vzniká v oblasti hlubokých žil dolních končetin. Následkem ucpání žilního řečiště nemůže krev odcházet z postižené končetiny. Tím dochází k rozvoji hlavních příznaků trombózy, kterými jsou především otok končetiny, bolestivost a zarudnutí.

Žilní trombózou onemocní ročně v České republice cca 15 – 20 tisíc pacientů. Hlavní nebezpečí žilní trombózy však tkví v možnosti vzniku embolie plicní. Ta může mít velmi akutní průběh, spojený s náhle vzniklou dušností a bolestí na hrudi, která ve vysokém procentu případů končí úmrtím pacienta. Vznikem plicní trombózy jsou nejvíce ohroženi pacienti s trombózou pánevních žil.

plíce

Příčiny vzniku

V současné době je vznik trombóz považován za multifaktoriální patologický stav, kde hrají důležitou roli dědičné predispozice, ale rovněž další ovlivnitelné faktory jako je způsob života (aktivní - pasivní), stravovací návyky, zánětlivé stavy, kontraceptiva (zejména estrogenní), obezita, kouření, alkohol a další.

Hlavní příznaky žilní trombózy jsou:
  • otoky nohou
  • bolestivost a pocit napětí
  • naběhlé podkožní žíly
  • zarudnutí nebo zfialovění postiženého místa spolu s horkostí pokožky

Léčba žilní trombózy

Při zjištění jakýchkoliv příznaků žilní trombózy neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc. Jedná se o možný život ohrožující stav, který nesmíme podcenit. Vyšetření a následnou léčbu tohoto onemocnění musí provádět specializovaný lékař. Ten rozhodne o adekvátní antikoagulační léčbě (snížení srážlivosti krve) tak, aby se předešlo dalšímu vzniku trombů (sraženin) v krevním řečišti.

Prevence

Při zvýšeném riziku (pozitivní nález některé mutace) vzniku trombofilního stavu je vždy nutná návštěva ošetřujícího lékaře, který poradí nejvhodnější způsoby prevence a doporučí postup léčby při zátěžových stavech. I v případě zjištěného nízkého rizika vzniku trombofilního stavu (nezjištěna žádná mutace) můžeme riziko žilní trombózy dále snížit na minimum, a to zejména při dlouhodobém cestování nošením kompresních punčoch, pravidelným cvičením, dostatečným příjmem tekutin a dalšími doporučenými postupy. Více zde.

Související články

Leidenská mutace 24.1.2020

Důvody, proč se s analýzou DNA obrátit na nás

10 dnů
Nejrychlejší analýza
4 mutace
Komplexní analýza
96%
Nejspolehlivější metoda
10tis. vzorků
Nejvíce zkušeností
Praha
Sběrné místo v Praze
Osobní přístup
Nadstandardní služby

+420 724 731 832 nebo
+420 380 120 427
info@protean.cz
Protean s.r.o.
Dolní 2102/2 (Státní veterinání ústav)
370 04 České Budějovice
IČ: 28089421