Metothrexát

Methotrexát se používá k léčbě zánětlivých (artritida nebo psoriáza) a nádorových onemocnění. Metotrexát je látka blokující enzym dihydrofolátreduktázu. Jedná se o často používané cytostatikum.

Metabolismus a rizika užívání

Některá pracoviště využívají metotrexát pro jednorázovou léčbu mimoděložního těhotenství v případě stabilizované pacientky s nízkými hladinami hCG. Pacienti pociťující při braní metotrexátu nežádoucí účinky si obvykle stěžují na nevolnost, zvracení, bolest žaludku, ospalost nebo malátnost. Některým také řídnou vlasy, vzácněji se vyskytují i jiné problémy. Pokud tyto příznaky zaznamenáte, měli byste kontaktovat lékaře, který vám metotrexát předepsal. Jedná se o lék potencionálně toxický, může způsobit závažné postižení jater, plic, ledvin a kostní dřeně. Neměl by být podáván v případě závažného jaterního onemocnění (zejména způsobeného nadměrnou konzumací alkoholu), u poruch krvetvorby, v těhotenství a při kojení. Některé geny (MTRR, SHMT1, MTR, ADORA2A, MTHFR) mohou ovlivnit funkci a vstřebání léku a mohou se vyskytnout vedlejší nežádoucí účinky. Rizikový metabolismus této látky odhalí pokročilá genetická analýza kompletního exomu (WES).

Zdroj:

https://osteomed.cz/_soubory/methotrexat.pdf

https://www.revmaticke-nemoci.cz/novinky-revmatoidni-artritida/metotrexat-lecebna-latka-mnoha-tvari-1394

https://www.wikiskripta.eu/w/Metotrex%C3%A1tDalší články v této kategorii

Reakce na léky
Reakce na léky
Reakci na lék může ovlivnit mnoho faktorů, včetně pohlaví, věku a stravy. Důležitým faktorem ovlivňujícím účinek daného léku je však také genetická predispozice.
Alkoholová intolerance
Alkoholová intolerance
Nesnášenlivost alkoholu neboli flush reakce znamená sníženou schopnost odbourávat alkohol. Varianta ztráty funkce genu ALDH2 snižuje schopnost enzymu přeměňovat acetaldehyd, vedlejší metabolický produkt alkoholu, na acetát, což vede k hromadění ac...
Zpět na články