Reakce na léky

Reakci na lék může ovlivnit mnoho faktorů, včetně pohlaví, věku a stravy. Důležitým faktorem ovlivňujícím účinek daného léku je však také genetická predispozice.

Mnoho léků je v současné době předepisováno tak, jako by fungovaly u všech lidí stejně dobře, nebo je dávka upravována v závislosti na věku, váze či pohlaví pacienta. Avšak i když jsou pacienti stejného věku, hmotnosti nebo pohlaví, mohou mít na stejný lék různou odezvu kvůli genetické variabilitě.
Genetická variabilita může ovlivnit, kolik léku se ve vašem těle vstřebá, jak dobře se dostane tam, kde je potřeba, jak rychle se odbourá či zda jeho užívání může být pro vás návykové. To má vliv na účinnost léčby a riziko vzniku nežádoucích účinků. 
Genetický test může poskytnout důležité informace o tom, jak mohou genetické odchylky ovlivnit vaši reakci na lék. Týká se to i běžně užívaných léků např. pro ředění krve, úpravu krevního tlaku, snížení hladiny cholesterolu, tlumení bolesti či depresí.
Studium tohoto vztahu mezi genetickou variabilitou a reakcí na lék se nazývá farmakogenomika.
Veškeré otázky týkající se farmakogenomiky byste měli vždy konzultovat se svým lékařem. Poskytovaná analýza DNA je určena pouze pro informační účely.Další články v této kategorii

Metothrexát
Metothrexát
Methotrexát se používá k léčbě zánětlivých (artritida nebo psoriáza) a nádorových onemocnění. Metotrexát je látka blokující enzym dihydrofolátreduktázu. Jedná se o často používané cytostatikum.
Alkoholová intolerance
Alkoholová intolerance
Nesnášenlivost alkoholu neboli flush reakce znamená sníženou schopnost odbourávat alkohol. Varianta ztráty funkce genu ALDH2 snižuje schopnost enzymu přeměňovat acetaldehyd, vedlejší metabolický produkt alkoholu, na acetát, což vede k hromadění ac...
Zpět na články